dogoterapia

dogoterapiaJuż od września rozpoczynamy zapisy na warsztaty rozwojowe i społeczne pod opieką wykwalifikowanego psychologa z towarzyszeniem psa. Jedyna taka dogoterapia w Kaliszu !

Obecność psa wzbogaca osobowość najmłodszych, rozbudowuje ich świat wewnętrzny, stymuluje percepcję, wrażliwość i odpowiedzialność - stwarza niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę ułatwiającą komunikację i rozwój.

W skład dogoterapii wchodzą elementy:

• edukacyjne,
  • logopedyczne,
  • terapeutyczne,
  • rekreacyjne,
  • ogólnorozwojowe.
  • szczegóły >>>

Towarzystwo psa motywuje dziecko do podejmowania działań, wprowadza spontaniczność, radość, zwiększa wiarę we własne możliwości oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nauka jest dla dziecka zabawą, a nie przymusem!

W ramach edukacji humanitarnej i prozdrowotnej realizowany jest program, który ukierunkowany jest na realizację celów dotyczących kształtowania bezpiecznych, prozdrowotnych i proekologicznych postaw w kontaktach dzieci ze zwierzętami, w szczególności z psami.

Co roku dochodzi do co najmniej kilkunastu przypadków poważnego pogryzienia dzieci przez psy. Proponowane przez nas zajęcia edukacyjne mają przede wszystkim uczyć jak zapobiegać przykrym, a nawet tragicznym zdarzeniom będącym efektem kontaktu z obcym czworonogiem.

Zajęcia również:

• usprawniają komunikację
  • usprawniają funkcje motoryczne
  • usprawniają umiejętność koncentracji uwagi
  • dostarczają możliwość relaksacji
  • podwyższają samoocenę
  • redukują lęk
  • obniżają poczucie samotności
  • zwiększają zasoby słownictwa, wiedzy
  • ćwiczą pamięć
  • ułatwiają funkcjonowanie w grupie
  • ułatwiają interakcję z innymi
  • dostarczają rozrywki
  • pobudzają zmysły
  • otwierają na świat i zwiększają empatię
  • pobudzają do ukierunkowanego działania
  • zaspakajają dużą potrzeby ruchu
  • doskonalą ekspresję ruchową
  • uczą wykonywania czynności według instrukcji,
  • uczą przestrzegania reguł,
  • dostarczają bodźców polisensorycznych,
  • doskonalą sprawności manualną
  • kształtują pozytywny kontakt ze zwierzęciem
  • doskonalą spostrzegawczości
  • doskonalą koordynację wzrokowo- ruchową
  • doskonalą orientację w schemacie własnego ciała oraz w schemacie ciała psa,
  • kształtują orientację w przestrzeni,
  • rozwijają samodzielności,
  • doskonalą naśladownictwo
  • kształtują cierpliwości i wytrwałości,
  • wzbogacają zasób wiadomości
  • utrwalają znajomości cyfr w zakresie 20-u,
  • wzmacniają wrażliwość na dotyk
  • pobudzają analizator wzrokowy i słuchowy

Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej bądź grupowej, w zależności od potrzeb i możliwości dzieci.

Przed pierwszymi zajęciami rodzice zobligowani zostają do dostarczenia dokumentacji dziecka, zaświadczenia lekarskiego odnośnie braku przeciwwskazań do dogoterapii, wypełnienia oświadczenia dotyczącego regulaminu pracy terapeutycznej oraz udzielania wstępnego wywiadu. Początkowe sesje terapeutyczne odbywają się w obecności rodziców, którzy uczestniczą w zajęciach jako zwykli obserwatorzy bądź jako czynni odbiorcy. Zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i nabierają zaufania do przyprowadzanych zwierząt.

foto-ramzes           foto-ramzes-i-deasy